Georgíny (Dahlia) patria medzi najkrajšie kvitnúce rastliny, ktoré zdobia záhrady od leta až do prvých mrazov. Sú obľúbené pre svoju širokú škálu farieb, rôznorodosť tvarov a dlhú dobu kvitnutia. V tomto článku sa pozrieme na ich históriu, pestovanie, starostlivosť a zaujímavosti, ktoré si o týchto fascinujúcich kvetoch možno ešte nevedel.


História georgín
Georgíny pochádzajú zo Strednej Ameriky, najmä z Mexika a Guatemaly, kde rástli vo voľnej prírode. Domorodé kmene ich pestovali nielen pre ich krásu, ale aj ako potravinu – ich hľuzy boli konzumované podobne ako zemiaky.
Do Európy sa georgíny dostali koncom 18. storočia. Ich názov „Dahlia“ dostali na počesť švédskeho botanika Andersa Dahla. V 19. storočí sa začali šľachtiť rôzne odrody, ktoré dnes zahŕňajú stovky farebných a tvarových variácií.

Pestovanie georgín krok za krokom
1. Výber stanovišťa a pôdy
Georgíny milujú slnečné stanovište, kde dostanú aspoň 6 hodín priameho svetla denne. Pôda by mala byť úrodná, dobre priepustná a mierne kyslá až neutrálna (pH 6,5 – 7,0).
2. Sadenie hľúz
Hľuzy georgín sa sadia do zeme po skončení posledných mrazov, zvyčajne v máji. Hĺbka výsadby by mala byť približne 10 – 15 cm a vzdialenosť medzi rastlinami aspoň 30 – 50 cm podľa veľkosti odrody.
3. Zalievanie a hnojenie
Georgíny potrebujú pravidelnú zálievku, najmä počas suchých období. Zároveň však netolerujú premokrenie, preto je dôležité zabezpečiť dobrú drenáž.
Hnojenie sa odporúča približne raz za 3 – 4 týždne, ideálne hnojivom s nižším obsahom dusíka, aby sa podporilo kvitnutie namiesto nadmerného rastu listov.
4. Podpora a prerezávanie
Vysoké odrody georgín potrebujú oporu, aby ich silný vietor alebo dážď nepolámal. Pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov predlžuje kvitnutie a podporuje tvorbu nových púčikov.
5. Príprava na zimu
Keď prídu prvé mrazy, nadzemná časť georgín odumrie. Hľuzy treba opatrne vykopať, nechať vyschnúť a skladovať v chladnom, suchom prostredí (okolo 5 – 10 °C) až do jari.

Zaujímavosti o georgínach
🌺 Symbolika – V kvetinovej reči georgíny symbolizujú dôstojnosť, eleganciu a silu.
🌺 Neexistuje modrá georgína – Napriek širokej palete farieb nikdy nebola vyšľachtená skutočne modrá odroda.
🌺 Obrovské kvety – Niektoré odrody môžu mať kvety s priemerom viac ako 30 cm!
🌺 Medonosná rastlina – Georgíny priťahujú včely a motýle, čím podporujú biodiverzitu v záhrade.
🌺 Jedlá rastlina – Hľuzy georgín sú jedlé, ale majú špecifickú chuť, ktorá pripomína artičoky.

Záver
Georgíny sú skvostom každej záhrady. Ich pestovanie síce vyžaduje trochu starostlivosti, ale odmenou sú nádherné kvety, ktoré kvitnú celé leto až do prvých mrazov. Ak chceš svoju záhradu oživiť pestrými farbami a exotickým vzhľadom, určite stojí za to vyskúšať georgíny! 🌸