Rastlinkovo

Monstera ako ju určite nepoznáte

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email
monstera deliciosa

Monstera je naozaj neuveriteľne obľúbená izbová rastlina, ako v minulosti, tak aj v súčasnosti. Tak ako aj iné rastliny, nie je nič nezvyčajné ak uvidíte svoju monsterku kvitnúť. Vedeli ste ale, že monstera v divokej prírode okrem kvitnutia prináša aj ovocie? Je to naozaj tak, a čo je lepšie ako ovocie, ktoré je aj jedlé 🙂 Ale pozor, je síce jedlé, len treba správne odhadnúť čas konzumácie. Ak budete mať to šťastie a dostane sa k Vám ovocie z monstery, radšej sa poraďte s odborníkom, aby ste si ho mohli naozaj vychutnať a nič Vám nehrozilo.

Obrázok1

zdroj: monstera fruit

Diery na listoch monstery majú svoje opodstatnenie


V tropických lesoch, kde môže byť veľmi silný vietor, alebo intenzívne dažde hrozí rastlinám poškodenie listov, alebo aj ich úplne zničenie. S nevyspytateľným počasím sa rastliny vysporiadávajú každá po svojom, monstera vďaka dieram na listoch, ktoré umožnia vetru alebo vode prejsť rastlinou a list nepoškodiť.

Možno teraz už viete prečo má monstera tieto typické listy, keď je malá túto ochranu nepotrebuje lebo je nízko pri zemi a listy sú veľmi malé, ale ako rastie listy dosahujú obrovské rozmery a táto ochrana je nevyhnutná.

Možno ste už počuli, že monstera vie na list tieto výrezy aj dodatočne pridať. Musíme Vás sklamať, nakoľko sa jedná o mýtus. Na vytvorený list monstera nevie pridať nové výrezy alebo otvory. S vekom rastliny počet výrezov a otvorov na listoch pribúda a tie pôvodné lístky na rastline prirodzene odchádzajú.

Monstery a rozmnožovanie


V prírode nevznikajú monstery v takom počte odrezkovaním, ako u nás doma v “obývačke”. V prírode, tak ako je to zvykom ide naozaj o život. Rozmnožovanie začína semenom, ktoré po opelení opúšťa materskú rastlinu a vďaka vetru nájde svoje nové náhodné miesto v džungli. Tento proces je nesmierne dôležitý, lebo ak je vysemenená rastlina ďaleko od stromu (viac ako cca. 30 cm) rastlinka zomrie skôr ako je schopná vďaka uchyteniu o strom rásť do výšky.

Ak sa im podarí vysemeniť sa v blízkosti stromu, ide o šťastný príbeh a monstera rastie tak rýchlo, že sa mnoho krát oddelí od svojej zemskej časti a rastú len ako vzdušné rastliny, v úplnej symbióze s okolitou prírodou. Vďaka svojim vzdušným korienkom sa rastlinka prichytí o strom, aby mala podporu pri svojom raste.

Monstera má svaly


Tá časť rastliny, ktorá spája stonku s listom umožňuje rastline natáčať listy za svetlom smerom ku svetlu. Darmo, sú to krásne rastliny, ktoré v sebe uchovávajú aj rastlinnú silu. A toto zďaleka nie je o monsterách všetko, ale myslím, že na dnes už stačilo, niečo si necháme aj nabudúce 🙂 Dúfame, že sa Vám tento článok páčil a naučili ste sa niečo nové.


P.S. Sledujte naše sociálne siete, celkom často oslavujeme #monsteramonday alebo po slovensky monsterie pondelky a môžete si od nás odniesť svoju novú monsteru za super cenu.

Zdieľajte článok s priateľmi:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Podobné články

mozaikovy virus
izbove rastliny

Mozaikový vírus

Mozaikový vírus je infekčným ochorením postihujúcim rastliny. Jedná sa o skupinu rôznych typov vírusov, ktoré napadajú rastliny na jej bunkovej úrovni.

Čítať viac »
doručovanie

Rozbalenie našich zelených balíkov

Informácia k preprave rastlín: osobný odber: v prípade osobného odberu rastlín, budete informovaní, keď budú rastlinky pripravené na výdaj preprava dopravnými službami: rastlinky balíme tak,

Čítať viac »
dorucovanie
doručovanie

Rastlinkovo počas Vianoc a zimy 2021

Ako ste si už určite všimli, teplota vzduchu každým dňom klesá k bodu mrazu, prípadne aj nižšie. Naše izbové rastliny tieto teploty veľmi neobľubujú, preto sme sa rozhodli napísať blog, aké sú možnosti dopravy vzhľadom na toto počasie a blížiace sa vianočné sviatky.

Čítať viac »
Scroll to Top

Prihlásenie

Prihlásenie