Charakteristika Monstera Obliqua Peru
Monstery pochádzajú z čeľade áronovité. Jedná sa o stálozelené prevažne mohutné rastliny, ktoré sa vo svojom prirodzenom prostredí plazia. Ich výskyt je najmä v tropických častiach Ameriky, od Južného Mexika po južnú Brazíliu, Panamu, Kostariku a v Indii.
Monstery dorastajú do výšky až 30 metrov a je náročné si ich nevšimnúť. V prípade niektorých monster môžeme pozorovať výrazne dlhé vzdušné korene, ktoré nikdy neodrezávame (pre lepší vzhľad môžeme vzdušné korene obtočiť okolo stonky ponad vrchnú časť substrátu. Nemusíme sa báť manipulovať s týmto koreňom, pretože je dostatočne ohybný. Ak rastlina rastie na opornej tyči, môžeme korene obmotať okolo opory). Monstery rastú v tropických dažďových lesoch na svahoch hôr a v okrajových častiach pralesov, kde rastú ako poloepifytické liany (za pomoci vzdušných koreňov sa prichytávajú kmeňov stromov, na ktorých žijú). Rastliny v prírode vyhľadávajú skôr tienisté stanoviská. Monstery aklimatizované na naše podmienky však zvládnu aj mierne slnečné stanovisko.
Pre väčšinu druhov monster je typické výrazné dierovanie listov, ktoré je podporované vekom rastliny a svetelnými či poveternostnými podmienkami. Niektoré druhy majú laločnaté, prípadne celistvé listy bez fenestrácie. Kvety rastliny sú zväčša biele, zelené, bledožlté, pripomínajúce Kalu.
Výhodou monstery je jej jednoduché rozmnožovanie, ktoré je najčastejšie praktizované vo forme odrezkovania stonky rastliny. Rez je potrebné spraviť tak, aby odrezok obsahoval kolienko, kde sa neskôr vytvorí rastový bod. Monsteru je možné zakoreňovať priamo v substráte, perlite, keramzite či rašelinníku. Najjednoduchším spôsobom je však čistá voda, do ktorej namočíme odrezok. Už po dvoch týždňoch by sme mali pozorovať malé korienky, ktoré sa na stonke vytvorili.
Monstery sú v súčasnosti jedny z najpopulárnejších izbových rastlín, najmä vďaka ich odolnosti a nenáročnosti pestovania. Zvládnu svetlejšie aj tmavšie stanovisko, rovnako tak aj rôznu intenzitu zálievky. Medzi najznámejšie druhy patria napr.: Monstera deliciosa, Monstera adansonii, Monstera peru, Monstera siltepecana, Monstera standleyana, Monstera dubia, Rhapidophora tetrasperma (nesprávne označovaná aj ako Monstera minima), či raritnejšie druhy ako napr. Monstera deliciosa albo variegata, Monstera adansonii variegata, Monstera adansonii mint, Monstera obliqua, Monstera esqueleto, či Monstera thai constellation.
Zaujímavosť o Monstere
Zaujímavosťou sú pomenovania týchto rastlín. Monsteru deliciosu nazývame aj ako Monstera skvelá. Monsteru adansonii zase ako Monstera monkey mask (toto pomenovanie pramení z toho, že opice v pralesoch sa schovávajú za listy monstery a skrz diery na listoch sledujú svoje okolie).
Vedeli ste, že…
Vedeli ste, že monstery majú svaly? Tá časť rastliny, ktorá spája stonku s listom umožňuje rastline natáčať listy za svetlom smerom ku svetlu. Darmo, sú to krásne rastliny, ktoré v sebe uchovávajú aj rastlinnú silu.
Pestovanie Monstery
Väčšina druhov monster neobľubuje slnečné stanovisko, preto rastlinu umiestnite skôr na polotienisté stanovisko, prípadne svetlé stanovisko bez slnečných lúčov (rastlina však zvládne aj slnečné stanovisko, avšak slnko môže spôsobiť čiastočnú degradáciu listov). Rastlina obľubuje zvýšenú vzdušnú vlhkosť. Substrát by mal byť vzdušný, s prímesou perlitu, píniovej kôry a kokosových čipsov (voda by mala substrátom vedieť rýchlo pretiecť, nie sa v ňom držať). Substrát udržujte mierne vlhký, nie však premokrený. Pre krajší rast rastliny a väčšie listy odporúčame zabezpečiť oporu na rast, napr. vo forme machovej/rašelinníkovej tyče. Opora zabezpečí listy skutočne veľkých rozmerov a pri mnohých druhoch aj výraznú fenestráciu (dierovanosť) listov, napr. v prípade Monstera dubia, Monstera deliciosa, a pod.
Taxonomia
Ríša: rastliny (Plantae)
Podríša: cievnaté rastliny (Tracheobionta)
Oddelenie: krytosemenné (Magnoliophyta)
Trieda: jednoklíčnolistové (Liliopsida)
Čeľaď: áronovité (Araceae)
Rod: monstera (Monstera)
Viac o Monsterách si môže prečítať napr. na Wikipedii.
Kvetináč nie je súčasťou rastliny. Rastlina je predávaná v plastovom obale. Vzhľadnejší kvetináč odporúčame pozrieť v sekcii Kvetináče.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.