Rastlinkovo

Vzdušná vlhkosť a rastliny

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email
vzdusna vlhkost

Vlhkosť vzduchu ukazuje množstvo vodnej pary, ktorá je obsiahnutá vo vzduchu, pričom je ovplyvňovaná teplotou. Teplý vzduch je schopný prijať viac vlhkosti ako studený, čo má za následok , že zo všetkých existujúcich zdrojov sa vyparuje voda, teda aj z listov rastliny. 

Ako môžeme merať vlhkosť?

Vzdušnú vlhkosť môžeme merať vlhkomerom. Ten býva často zabudovaný aj v rôznych elektrických spotrebičoch, napr. v čističke vzduchu, meteostanici, budíku a pod. Na zistenie vlhkosti substrátu existujú vlhkomery, ktoré sa zapichávajú priamo do zeme, prípadne sú súčasťou samozavlažovacích kvetináčov. 

Snimka obrazovky 2023 03 03 o 0.46.47 edited
Zdroj: Botanic Lifestyle

Akú vzdušnú vlhkosť potrebujú rastliny?

Vzdušná vlhkosť naprieč rastlinami sa mierne líši. Zatiaľ čo niektoré rastliny sú citlivé na vysokú vlhkosť a môže u nich spôsobiť odhnívanie, iné rastliny si vlhkosť priam užívajú. Bežné izbové rastliny si vystačia s vlhkosťou vzduchu okolo 60%. Rastliny pochádzajúce z dažďových pralesov sa síce aklimatizovali na naše podmienky, ale ak im chcete dopriať rýchlejší rast, určite nepohrdnú aj vyššou vzdušnou vlhkosťou okolo 80%. Jedná sa najmä o Monstery, Philodendrony, Anthúriá, ale aj Calathey a Maranty. Naopak, niektorým rastlinám môže vysoká vzdušná vlhkosť spôsobovať odhnívanie stoniek a listov rastlín. Jedná sa najmä o kaktusy a sukulenty, ktoré uprednostňujú vlhkosť len na úrovni 30-40%. Toto platí aj pre Senecio rowleyanus, Sedum burrito a iné sukulentné rastliny.

Aké sú príznaky nízkej vzdušnej vlhkosti?

Najčastejším príznakom nízkej vlhkosti vzduchu sú suché okraje listov. Môže sa však prejavovať aj skrútením listov, či opadávaním pukov. Voda z rastlín sa vyparuje cez drobné prieduchy na listoch. Prieduchy sa otvárajú počas dňa, aby prijali oxid uhličitý zo vzduchu, súčasne sa však odovzdá voda z listového pletiva. Tento proces označujeme ako transpirácia. Nízka vzdušná vlhkosť má za následok, že rastliny v tomto procese odovzdávajú príliš veľa vlhkosti.

Akými spôsobmi môžeme zvýšiť vzdušnú vlhkosť?

Najjednoduchším a najrýchlejším spôsobom ako zvýšiť vzdušnú vlhkosť je zakúpiť si elektrický zvlhčovač, ktorý produkuje vodnú paru. Nie len vaše rastlinky budú šťastné, ale aj vám sa bude ľahšie dýchať. Ďalším spôsobom je umiestnenie nádoby so slanou vodou na radiátor, ktorá sa bude počas vykurovania vyparovať. Nepriamo vieme zvýšiť vlhkosť aj varením, sušením bielizne a sprchovaním. Lokálne je možné zvýšiť vlhkosť aj nasypaním kamienkov s vodou pod kvetináč rastliny (voda sa bude z kamienkov vyparovať a predídete tak schnutiu koncov listov), či za pomoci rozprašovača priamo na listy rastlín (dajte však pozor, aby sa voda nedostala do mladých, ešte neotvorených listov, inak vám začnú hnednúť). Rastliny taktiež môžeme zoskupovať, čím si budú vytvárať medzi sebou vyššiu vlhkosť.

M Bo 220810 10315 edited
Zdroj: Botanic Lifestyle
Zdieľajte článok s priateľmi:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Podobné články

rastliny vhodne do kupelne
izbove rastliny

Rastliny do kúpeľne?

Rastliny nepochybne zútulňujú interiér. Monstery v obývačke, Lopatkovec v spálni, či Bazalka v kuchyni. Kúpeľňa však na vás pôsobí akosi sterilne a uvažujete, že by ste si zaobstarali rastlinu aj sem.

Čítať viac »
Scroll to Top

Prihlásenie

Prihlásenie