Opuncia: pestovanie, starostlivosť a zber jedlých plodov
Opuncia (Opuntia), často nazývaná aj jedlý kaktus, patrí do rodiny kaktusovitých rastlín. Je známa svojimi charakteristickými plochými stonkami a jedlými plodmi, ktoré sa využívajú v kuchyni po celom svete. V tomto článku si prejdeme, ako správne pestovať opunciu, ako sa o ňu starať, a ako zbierať jej plody.
1. Úvod do opuncie
Opuncie sú kaktusy pôvodom z Ameriky, no vďaka svojej schopnosti rásť v suchých podmienkach sa rozšírili po celom svete, vrátane Stredomoria a Afriky. Dnes sa pestujú nielen pre svoj okrasný vzhľad, ale aj pre svoje plody. Tieto plody sa využívajú v mnohých tradičných receptoch a obsahujú množstvo vitamínov a minerálov, vrátane vitamínu C, draslíka a vápnika.
2. Vzhľad a druhy
Opuncie majú ploché, segmentované stonky, ktoré slúžia ako zásobárne vody. Niektoré druhy opuncií majú tŕne alebo jemné glochidy, čo sú drobné štetinky s háčikmi, ktoré sa môžu zapichnúť do pokožky. Kvety opuncií sú zvyčajne žlté, oranžové alebo červené a rozvíjajú sa na konci stoniek.
Existuje množstvo druhov opuncií, pričom niektoré sú prispôsobené na mierne mrazy a môžu byť pestované aj vonku, zatiaľ čo iné druhy vyžadujú zazimovanie vo vnútri. Medzi mrazuvzdorné druhy patria napríklad Opuntia humifusa a Opuntia polyacantha.
3. Ako pestovať opunciu
Opuncie sú pomerne nenáročné na pestovanie, ak im dokážete zabezpečiť vhodné podmienky. Základom je správne slnečné umiestnenie a dobre priepustná pôda.
Umiestnenie a pôda
Opuncie potrebujú plné slnko. Pri pestovaní vonku ich umiestnite na slnečné miesto, napríklad na záhrade alebo na terase. Vhodná je suchá, piesočnatá pôda, ktorá umožňuje vode rýchlo odtekať. Týmto spôsobom sa vyhnete premokreniu, ktoré by mohlo rastline škodiť.
Zalievanie
Opuncie patria medzi sukulenty, čo znamená, že dokážu uchovávať vodu vo svojich stonkách. Zalievanie je potrebné prispôsobiť sezóne. Na jar a v lete ich zalievame len občas, približne raz za dva týždne, a to najmä v teplejšom období. V zime zálievku výrazne obmedzíme, pretože rastlina prechádza obdobím pokoja.
Zimovanie
Niektoré druhy opuncií sú odolné voči mrazu a môžu prežiť vonku počas miernej zimy. Pri vonkajšom pestovaní je však dôležité ich zazimovať. Odporúča sa použiť krytie, ako sú polykarbonátové dosky, ktoré chránia rastliny pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami. Zimná teplota by mala byť udržiavaná okolo 10°C.
4. Rozmnožovanie opuncie
Opuncie sa dajú rozmnožovať niekoľkými spôsobmi, z ktorých najbežnejšie sú rozmnožovanie odrezkami alebo semenami.
Rozmnožovanie odrezkami
Najjednoduchší spôsob, ako získať nové rastliny, je zakoreniť odrezky. Odstrihnite niekoľko výhonkov, nechajte ich vyschnúť na vzduchu približne dva týždne, kým sa na miestach rezu nevytvoria korienky. Potom ich zasaďte do piesčitej pôdy.
Rozmnožovanie semenami
Menej častou, no stále možnou metódou je rozmnožovanie semenami. Po zbere semien ich nechajte vyschnúť a potom ich vysaďte do vlhkej piesočnatej pôdy. Semená vyklíčia do niekoľkých týždňov a čoskoro z nich vyrastú malé rastliny.
5. Starostlivosť o opunciu
Pestovanie opuncie vyžaduje minimálnu starostlivosť, ak sú dodržané základné podmienky.
Hnojenie
Opuncie nie sú náročné na živiny, no pri pestovaní v črepníku im môžete dopriať kaktusové hnojivo raz za 4-6 týždňov počas vegetačnej sezóny. Na jeseň a v zime hnojenie úplne zastavte.
Ochrana pred škodcami
Pri pestovaní opuncií sa môžu objaviť škodcovia ako roztočce, vlnatka alebo puklice. Tieto problémy sa dajú riešiť postrekom špecifickými insekticídmi alebo biologickými metódami, ako je použitie dravých roztočov.
6. Zber a využitie jedlých plodov
Plody opuncií sú sú jedlé. Zbierajú sa koncom leta, keď sú úplne zrelé. Pri zbere si dávajte pozor na tŕne, ktoré môžu byť skryté pod kožou plodov. Odporúča sa používať rukavice alebo pinzetu.
Konzumácia plodov
Plody sa môžu jesť surové, no pred konzumáciou sa musia ošúpať, aby sa odstránili tŕne a glochidy. V kuchyni sa plody používajú na prípravu džúsov, marmelád, kompótov alebo sa pridávajú do dezertov. V mnohých krajinách sa plody tiež používajú na výrobu alkoholických nápojov.
7. Zdravotné výhody opuncie
Opuncia je bohatá na vitamíny A, C a B a obsahuje esenciálne minerály ako vápnik, horčík, draslík a železo. Vďaka vysokému obsahu vlákniny je vhodná pre ľudí trpiacich tráviacimi ťažkosťami. Okrem toho sa v tradičnej medicíne používa na stabilizáciu hladiny cukru v krvi, čo z nej robí vhodný doplnok stravy pre diabetikov.
Záver
Opuncia je fascinujúcou rastlinou, ktorá ponúka okrem estetického vzhľadu aj chutné a zdravé plody. Jej pestovanie nie je zložité, ak sú dodržané správne podmienky, ako dostatok svetla, priepustná pôda a kontrolovaná zálievka. Navyše, opuncia je výživnou súčasťou jedálnička a jej plody sa dajú využiť rôznymi spôsobmi v kuchyni.
Pre viac tipov nás nezabudnite sledovať na našich sociálnych sieťach Instagram a Facebook
2 názory na “Opuncia: pestovanie, starostlivosť a zber jedlých plodov”
Miňo
Pekny clanok, az na to ze na kaktusovych strankach sa vsade pise ze v nasich podmienkach sice rastlina opuncia prezije aj zakvitne, ale plody su skor vynimka a ked su, tak nedozreju.
Proto popisovanie ako si narobite dzusov a marmelad, ci kolko dostanete z ovocia vitaminov su ciste zo sfery scifi.
Aj plod sa nevola Nopal. Nopal je spravny cesky nazov pre Opunciu .. celu rastlinu.
Cez to vsetko … tento rok pokusne zasadim. 😃
Dobrý deň, ďakujeme za komentár k nášmu článku, informáciu o Nopáloch sme upravili. Samozrejme pri spracovaní plodov je potrebné brať ohľad na zemepisnú šírku, naši čitatelia z južnej Európy môžu skúsiť robiť aj džem, ak ste z chladnejších prostredí tak ten džem asi uvidíte len z obrázku 🙂 Pekný deň prajeme
Pavučina na živom plote nemusí vždy znamenať len estetický problém alebo bežný jav spojený s výskytom pavúkov. V mnohých prípadoch ide o prvý signál napadnutia rastliny škodcom, najčastejšie roztočcami (napr. roztočcom chmeľovým – Tetranychus urticae), prípadne môže ísť o výsledok aktivity húseníc spriadačov alebo iných škodcov, ktorí sa zoskupujú vo väčšom množstve.
Ligurček lekársky (Levisticum officinale) je trvácna bylina, ktorá si pomaly opäť získava miesto v slovenských záhradách aj kuchyniach. Hoci ešte donedávna bol bežnou súčasťou vidieckych záhrad, dnes o ňom mnohí vedia len málo. Jeho vzhľad pripomína zeler, no chuť je výraznejšia a silnejšia. Vďaka tomu má ligurček široké využitie nielen v gastronómii, ale aj v tradičnej medicíne.
Slimáky a slizniaky patria medzi najčastejších a najškodlivejších škodcov záhrad. Ich výskyt je typický najmä po daždivých dňoch, počas teplých nocí a vo vlhkom prostredí. Najväčšou hrozbou sú pre mladé sadenice zeleniny, bylín aj kvetov, ktoré dokážu zlikvidovať doslova cez noc.
Recept na bazový sirup? Domáci bazový sirup je jedným z najtradičnejších a najobľúbenejších sezónnych výrobkov, ktoré sa pripravujú v slovenských domácnostiach. Vďaka svojej výraznej aróme a osviežujúcej chuti je ideálny na prípravu domácich limonád, ale aj ako prísada do čaju, miešaných nápojov či dezertov. Zároveň má kvety bazy čiernej (Sambucus nigra) dlhú históriu využívania v ľudovom liečiteľstve.
Migrénovník, známy aj pod vedeckým názvom Tetradenia riparia alebo staršie Iboza riparia, patrí medzi menej známe, no mimoriadne užitočné rastliny, ktoré si získavajú čoraz väčší záujem medzi pestovateľmi aj priaznivcami prirodzenej liečby. Jeho špecifická aróma, dekoratívny vzhľad a schopnosť uľavovať od migrén z neho robia obohatenie každej zbierky izbových aj vonkajších rastlín. Tento blog podrobne predstaví migrénovník, jeho botanické zaradenie, pestovateľské nároky, účinky, rozmnožovanie a zaujímavosti, ktoré z neho robia rastlinu hodnú vašej pozornosti.
Balkón je pre mnohých mestských záhradkárov jediným miestom, kde si môžu dopriať kontakt s prírodou. Správne zvolené rastliny dokážu zmeniť aj malý mestský balkón na rozkvitnutú oázu pokoja. Výber však závisí od podmienok – orientácie, množstva slnka či vetra. V tomto blogu ti ukážeme, čo sadiť na slnečný, tienistý a veterný balkón, a to z pohľadu kvetov, byliniek a plodín.
Používame cookies a ďalšie technológie na sledovanie webu, aby sme vám poskytli najlepšie možné služby, analyzovali používanie a poskytovali marketingové kampane prispôsobené vašim záujmom.
2 názory na “Opuncia: pestovanie, starostlivosť a zber jedlých plodov”
Pekny clanok, az na to ze na kaktusovych strankach sa vsade pise ze v nasich podmienkach sice rastlina opuncia prezije aj zakvitne, ale plody su skor vynimka a ked su, tak nedozreju.
Proto popisovanie ako si narobite dzusov a marmelad, ci kolko dostanete z ovocia vitaminov su ciste zo sfery scifi.
Aj plod sa nevola Nopal. Nopal je spravny cesky nazov pre Opunciu .. celu rastlinu.
Cez to vsetko … tento rok pokusne zasadim. 😃
Dobrý deň, ďakujeme za komentár k nášmu článku, informáciu o Nopáloch sme upravili. Samozrejme pri spracovaní plodov je potrebné brať ohľad na zemepisnú šírku, naši čitatelia z južnej Európy môžu skúsiť robiť aj džem, ak ste z chladnejších prostredí tak ten džem asi uvidíte len z obrázku 🙂 Pekný deň prajeme