Rastlinkovo

Mozaikový vírus

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email
mozaikovy virus

Čo je mozaikový vírus?

Mozaikový vírus je infekčným ochorením postihujúcim rastliny. Jedná sa o skupinu rôznych typov vírusov, ktoré napadajú rastliny na jej bunkovej úrovni. I keď sa možno často stretnete s tým, že mozaikový vírus napáda Monsteru adansonii, tak nie je jediná, ktorá je náchylná na tento vírus. Najčastejšie sa tento vírus prejavuje na tabaku, uhorkách, paradajkách, monsterách, alokáziách, colocásiách či philodendronoch.

Ako vyzerá mozaikový vírus?

Aj podľa názvu je zrejmé, že vírus pripomína mozaiku. Listy rastliny sú posiate farebným prepletaním bledo-zelenej či žltej farby. Na listoch sa taktiež môžu objaviť pľuzgieriky a zvlnenie či kučeravenie listov. Nepanikárte, toto ochorenie sa vyskytuje len zriedkavo a i keď máte možno podozrenie, že sa mozaikový vírus objavil aj na Vašej Monstere adansonii, môže to byť len prejav nedostatku živín, ktorý vytvoril fľaky na jej listoch. Je potrebné rastlinku sledovať, či sa fľaky objavili len ojedinele na jednom liste, alebo sa fľaky šíria.

MosaicVirusAdansonii 1
Zdroj: https://nerdyliving.com
Taro Colocasia esculenta Dasheen mosaic 34338350484
Zdroj: https://nerdyliving.com

Ako sa šíri mozaikový vírus?

Šírenie mozaikového vírusu je veľmi jednoduché, bohužiaľ. Prenáša sa dotykom z nakazenej rastliny na zdravú rastlinu ak sú rastlinky blízko pri sebe, rukami, hmyzom vrátane škodcov, ale aj oblečením, ktoré prišlo do kontaktu s nakazenou rastlinou. Z tohto dôvodu buďte veľmi opatrní aby ste si vírus nerozšírili aj medzi iné rastliny. Problematické je najmä letnenie rastlín na terase alebo v záhrade, kde môže dôjsť k ľahšiemu nakazeniu.

Ako sa zbaviť mozaikového vírusu?

Oh nie! Toto je veľmi zlá správa. Mozaikového vírusu nie je možné sa účinne zbaviť. Najlepším spôsobom ako postupovať je okamžite sa zbaviť rastlinky. Opatrne ju zabaľte do igelitového vrecka, zaviažte a vyhoďte do kontajnera. Buďte opatrní, aby sa vírus nerozšírili aj v exteriéri, preto by ste rastlinku nemali vyhadzovať do prírody. Po manipulácii s rastlinou si dôkladne umyte ruky!

Monstera Adansonii Care and Propagation 8 735x980 2
Zdroj: https://www.bybrittanygoldwyn.com

Viac sa môžete dočítať napr. tu:

Zdieľajte článok s priateľmi:
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on twitter
Share on email

Podobné články

doručovanie

Rozbalenie našich zelených balíkov

Informácia k preprave rastlín: osobný odber: v prípade osobného odberu rastlín, budete informovaní, keď budú rastlinky pripravené na výdaj preprava dopravnými službami: rastlinky balíme tak,

Čítať viac »
dorucovanie
doručovanie

Rastlinkovo počas Vianoc a zimy 2021

Ako ste si už určite všimli, teplota vzduchu každým dňom klesá k bodu mrazu, prípadne aj nižšie. Naše izbové rastliny tieto teploty veľmi neobľubujú, preto sme sa rozhodli napísať blog, aké sú možnosti dopravy vzhľadom na toto počasie a blížiace sa vianočné sviatky.

Čítať viac »
Všetko čo potrebujete vedieť o Monstera Albo Variegata
izbove rastliny

Všetko čo potrebujete vedieť o Monstera Albo Variegata

Panašovanosť je spôsobená náhodnou genetickou mutáciou. Bunkám v miestach, kde je rastlinka albínom, chýba pigment. Na týchto miestach zároveň rastlinka nie je schopná fotosyntetizovať. Biele časti listov bývajú poväčšine o niečo menšie ako jej zelené časti, a vyzerajú tak trošku zdeformovane. Nie je to žiadna vada, ale bežný jav.

Čítať viac »
Scroll to Top

Prihlásenie

Prihlásenie