Čo je mozaikový vírus?
Mozaikový vírus je infekčným ochorením postihujúcim rastliny. Jedná sa o skupinu rôznych typov vírusov, ktoré napadajú rastliny na jej bunkovej úrovni. I keď sa možno často stretnete s tým, že mozaikový vírus napáda Monsteru adansonii, tak nie je jediná, ktorá je náchylná na tento vírus. Najčastejšie sa tento vírus prejavuje na tabaku, uhorkách, paradajkách, monsterách, alokáziách, colocásiách či philodendronoch.
Ako vyzerá mozaikový vírus?
Aj podľa názvu je zrejmé, že vírus pripomína mozaiku. Listy rastliny sú posiate farebným prepletaním bledo-zelenej či žltej farby. Na listoch sa taktiež môžu objaviť pľuzgieriky a zvlnenie či kučeravenie listov. Nepanikárte, toto ochorenie sa vyskytuje len zriedkavo a i keď máte možno podozrenie, že sa mozaikový vírus objavil aj na Vašej Monstere adansonii, môže to byť len prejav nedostatku živín, ktorý vytvoril fľaky na jej listoch. Je potrebné rastlinku sledovať, či sa fľaky objavili len ojedinele na jednom liste, alebo sa fľaky šíria.


Ako sa šíri mozaikový vírus?
Šírenie mozaikového vírusu je veľmi jednoduché, bohužiaľ. Prenáša sa dotykom z nakazenej rastliny na zdravú rastlinu ak sú rastlinky blízko pri sebe, rukami, hmyzom vrátane škodcov, ale aj oblečením, ktoré prišlo do kontaktu s nakazenou rastlinou. Z tohto dôvodu buďte veľmi opatrní aby ste si vírus nerozšírili aj medzi iné rastliny. Problematické je najmä letnenie rastlín na terase alebo v záhrade, kde môže dôjsť k ľahšiemu nakazeniu.
Ako sa zbaviť mozaikového vírusu?
Oh nie! Toto je veľmi zlá správa. Mozaikového vírusu nie je možné sa účinne zbaviť. Najlepším spôsobom ako postupovať je okamžite sa zbaviť rastlinky. Opatrne ju zabaľte do igelitového vrecka, zaviažte a vyhoďte do kontajnera. Buďte opatrní, aby sa vírus nerozšírili aj v exteriéri, preto by ste rastlinku nemali vyhadzovať do prírody. Po manipulácii s rastlinou si dôkladne umyte ruky!

Viac sa môžete dočítať napr. tu: